Ukraiński Tydzień w Gdańsku 2024

Poczuj Duch Ukrainy w Gdańsku!

 

Tydzień Ukraiński to coroczne święto jednoczące Ukraińców i Polaków, a także wszystkich zainteresowanych kulturą ukraińską.

W ciągu tego tygodnia możecie się spodziewać:

 

30 wrze‎‎‎‎śnia

Spotkanie z Jessiką Zychowicz i prezentacja jej książki „Zbyteczne kobiety: sztuka, feminizm i rewolucja XXI wieku na Ukrainie”

Jessica Zychowicz – historyczka sztuki, kuratorka, i krytyczka. Dyrektorką kijowskiego biura Instytutu Edukacji Międzynarodowej (IIE) i Programu Fulbrighta w Ukrainie.

 

2 października

Wykład-Dyskusja: Ukraińskie dziedzictwo zniszczone przez rosję i jego wpływ na tożsamość ukrainską z Nadiią Moroz-Olshanską

Nadiia jest osobą o niezwykle bogatym doświadczeniu w dziedzinie kultury, sztuki, dialogu międzykulturowego i przedsiębiorczości społecznej. Jest założycielką i współzałożycielką wielu inicjatyw, zarówno w Ukrainie, jak i w Polsce.

Bilety dostępne na Kicket.com

 

Pokaz Filmu „20 Dni w Mariupolu”

Wstrząsający dokument Mścisława Czernowa, który jako jedyny dziennikarz pozostał w oblężonym mieście, rejestrując rosyjskie zbrodnie wojenne i życie mieszkańców. Film jest nie tylko zapisem wydarzeń, ale też mocnym aktem oskarżenia wobec okrucieństw wojny. Ukazuje bezlitosne realia konfliktu, mając na celu wstrząśnięcie sumieniem świata. Film zdobył Oscara w kategorii „Najlepszy film dokumentalny”.

Bilety dostępne na Kicket.com

 

3 października

Spotkanie z Oleksandrą Iwaniuk oraz prezentacja książki „Amor[t]e”

Książka Oleksandry Iwaniuk „Amor[t]e” opowiada historię młodej Włoszki Franceski, która po nieudanych poszukiwaniach szczęścia w Europie trafia do Doniecka, gdzie znajduje miłość i staje się świadkiem tragicznych wydarzeń Euromajdanu. Powieść oparta na prawdziwych wydarzeniach ukazuje miłość i zmagania Franceski w trudnym czasie wojny.

Bilety dostępne na Kicket.com

 

4 października

Warsztaty z self-sellingu od Ireny Karpy

„Nie wiem, jak się sprzedać!”, „To nieskromne, nie tak nas wychowano” – zdania często wymawiane przez utalentowanych ludzi. I niestety dzieła Twojego życia pozostają w cieniu – mówi Irena Karpa. Ważny projekt społeczny lub potencjalnie dochodowy biznes. Czy naprawdę nieśmiałość porządnego, kreatywnego, odpowiedzialnego człowieka powinna być takim problemem? NIE. W końcu to, co nazywaliśmy „sprzedażą siebie”, to po prostu umiejętność mówienia o tym, co robisz ale na głos. Na drodze do twórczej, społecznej czy biznesowej realizacji może zatrzymać Cię wiele rzeczy: lęk, wewnętrzny krytyk, sukces kogoś innego, a także zwyczajne „ może już za późno”. Nie, nie jest za późno! Masz swój własny sposób, i nieważne czym się zajmujesz – czy jesteś wolontariuszem, projektantem markowych ubrań, nauczycielem języków obcych czy monterem instalacji elektrycznych – masz o czym opowiadać światu.

Irena Karpa to znana ukraińska autorka bestsellerów. Jej książki sprzedają się w tysiącach egzemplarzy. Solistka zespołu QARPA, dyplomata ds.kulturalnych i nauczycielka kursów pisania. Ona wie, jak się „sprzedać” z sukcesem i tego Cię nauczy.

Bilety dostępne na Kicket.com

 

Akustyczny wieczór muzyczny „Lakrytsia”

Zapraszamy na wyjątkowy wieczór pełen emocji i głębi. Ukraińska niezależna piosenkarka „Lakrytsia” zaprezentuje akustyczny program poświęcony jej własnym doświadczeniom i odczuciom Ukraińców podczas pełnoskalowej inwazji. Każda piosenka to historia pełna bólu, nadziei i odporności. Kompozycje autorki, pisane pod wrażeniem przeżycia, dotkną najgłębszych strun duszy.

Wstęp Wolny!

 

5 października

Warsztaty z wyplatania naszyjnika z koralików

Naszyjnik z koralików to nie tylko ozdoba, ale część ukraińskiej kultury o głębokim znaczeniu symbolicznym. Każdy szczegół, każdy kolor ma swoją historię, którą ujawnimy podczas zajęć. Będzie można dowiedzieć się więcej o tradycjach tworzenia naszyjników. Zobaczyć jak zwykłe koraliki zamieniają się w niepowtarzalny urok. Będzie oczywiście możliwość stworzyć swój własny, wyjątkowy naszyjnik, dobierając kolorystykę do własnego gustu. Zapraszamy do zanurzenia się w świecie ukraińskich tradycji i stworzenia czegoś wyjątkowego własnymi rękoma.

Poprowadzi warsztaty mistrzyni ukraińskiego rękodzieła.

Bilety dostępne na Kicket.com

 

Spotkanie z Yaroslavą Lytvyn oraz prezentacja jej książek „Nie mój dom” oraz „Rok rozpusty Klausa Ottona Bacha”

Yaroslava Lytvyn jest autorką kilku powieści, w tym „Roku rozpusty Klausa Otto Bacha”, która trafiła na krótką listę nagród Espresso Readers’ Choice Awards i BBC Book of the Year 2021. Kolejna powieść, „Nie mój dom”, zdobyła wyróżnienie w konkursie Koronacja Słowa i porusza temat poszukiwania harmonii w życiu i związkach.

Bilety dostępne na Kicket.com

 

Warsztaty z malowania na tkaninie

Warsztaty z malowania tkanin (wybijka), tradycyjnej ukraińskiej techniki zdobienia o głębokich korzeniach historycznych. Uczestnicy poznają historię tej metody oraz nauczą się nanoszenia ornamentów za pomocą rzeźbionych desek i drewnianych klisz. Technika ta była wykorzystywana do zdobienia spódnic, szalików i innych artykułów gospodarstwa domowego. Podczas warsztatów każdy stworzy swój własny, unikalny produkt, np. torebkę.

Bilety dostępne na Kicket.com

 

Pokaz filmu „Mój Karpacki Dizadek”

Michele żyje życiem zwykłego nastolatka w słonecznej Italii. Pewnego dnia jego życie wywraca się do góry nogami i jest on zmuszony wyruszyć w długą podróż do małej wioski w Karpatach, gdzie, jak się okazuje, ma dziadka! Pierwsze spotkanie nie poszło zgodnie z planem, bo dziadek okazał się marudnym staruszkiem, który nie mówił ani słowa po angielsku czy włosku. A warunki w ukraińskiej Bereżnicy różnią się od tych w Genui. Wnuk planuje jak najszybciej wrócić do domu, ale wygląda na to, że utknął tutaj…

Bilety dostępne na Evenea

 

5-7 października

Wystawa Prac Stasa Kołotowa

Wśród głównych cykli prac Stasa: „Dziedzictwo ukraińskie” – kolaż cyfrowy wykorzystujący autentyczne stare zdjęcia Ukraińców, „Rosyjski terrorysta” – cyfrowe rysunki zniszczonych ukraińskich miast i budynków, „Kolorowa Ukraina” – cykl na tkaninie, „Ukraina haftowana” – prace wykonane w technice haftu cyfrowego itp. Plakaty Stasa Kołotowa stały się twarzą ukraińskich wieców, protestów i marszów na całym świecie.

Wstęp Wolny!

 

6 października

Pokaz  filmu animowanego „Wiktor-robot” wraz z dyskusją po filmie 

Przyszłość  – sztuczna gwiazda, która powinna dostarczać energie planecie nie działa. Jedyny, kto może ją naprawić to dziadek małej Viki, który stworzył gwiazdę. Jednak on tajemniczo znika. Dziewczyna wraz ze swoim asystentem –  malutkim robotem Victorem – wyrusza na jego poszukiwanie. Tak zaczynają się ciekawe przygody dwóch przyjaciół. Reżyser: Anatolij Lawreniszyn

Bilety dostępne na Evenea

Warsztaty z tworzenia bożonarodzeniowych pająków

Świąteczny „pająk” to tradycyjna ukraińska dekoracja wykonywana na Boże Narodzenie i Nowy Rok. Podczas warsztatów uczestnicy stworzą własne pająki ze słomy i jedwabnych nici, ozdabiając je według potrzeb dodatkowymi elementami. Gotowe dekoracje można powiesić w domu, aby przynosiły szczęście i pomyślność na nadchodzący rok. W dawnych czasach pająki wieszano nad stołem, by zapewnić płodność rolną i obfite zbiory.

Bilety dostępne na Kicket.com

Warsztaty z tworzenia świec

Warsztaty tworzenia świec, podczas których nauczysz się własnoręcznie tworzyć świece oraz poznasz związane z nimi  ukraińskie tradycje. Świece w Ukrainie były symbolem czystości i duchowej siły, towarzyszyły ważnym rytuałom i świętom. Uczestnicy dowiedzą się o różnych technikach, kształtach i zapachach świec, a także stworzą własną, unikalną świecę. To doskonała okazja, by wypełnić swój dom ciepłem i symboliką świec.

Bilety dostępne na Kicket.com

 

Online-spotkanie z Serhiiem Żadanem oraz prezentacja jego książek „Arabeski” oraz Art-Booku „Ptak”

Serhij Żadan to ukraiński poeta, pisarz i tłumacz, który studiował filologię ukraińską i niemiecką na Uniwersytecie Charkowskim, gdzie obecnie wykłada. Żadan jest laureatem wielu nagród literackich, a jego książka „Arabeski” to zbiór dwunastu opowiadań, w których ludzkie historie tworzą złożony wzór życia. Jego poezja inspirowała wielu ukraińskich muzyków, co zaowocowało powstaniem art-booku „Ptak”.

Bilety dostępne na Kicket.com

 

Pokaz filmu „Felix – Lis Podolski”

Film „Felix” to opowieść o życiu i walce bohatera Ukrainy, zwiadowcy lotniczego Felixa Kurtanicha, który pośmiertnie otrzymał Order Odwagi III klasy. Od 2015 roku bronił Ukrainy, a po powrocie do cywila stał się znanym pilotem dronów, którego nagrania obiegły cały świat. To historia jednej rodziny, która symbolizuje losy tysięcy ukraińskich rodzin dotkniętych wojną. Film w reżyserii Ivanny Slobodianiuk to wielowarstwowy dokument o odwadze i poświęceniu.

Bilety dostępne na Kicket.com

 

Pokaz filmu „Mariupol 100 Nocy”

Historia małej dziewczynki, która 24 lutego 2022 roku budzi się w wyniku eksplozji i próbuje odnaleźć kogoś żywego w płonącym mieście. Prototypem głównej bohaterki filmu była Alisa, czteroletnia dziewczynka, która przez całe oblężenie przebywała w otoczonym Mariupolu, przebywała także na Azovstalu w ostatnich tygodniach obrony miasta. Kiedy raszyści zezwolili na ewakuację cywilów z fabryki, Alisa została oddzielona od matki. Animacja krótkometrażowa 2023 roku w reżyresii Sofii Melnyk.

Bilety dostępne na Kicket.com

 

8 października

Recital Fortepianowy Yehora Hrushyna

Niesamowity współczesny ukraiński pianista zagra dla nas w Gdańsku już 8 października. Znany z pianistycznych coverów licznych czołowych zespołów – Yehor Hrushyn zaprezentuje własny program!

Bilety dostępne na stronie Filharmonii Bałtyckiej

 

 

Dołącz do nas i odkryj bogaty świat ukraińskiej kultury!

 

Tegoroczna edycja Ukraińskiego tygodnia w Gdańsku poświęcona jest również 30-leciu działalności Konsulatu Ukrainy w Gdańsku.

 

Organizatorzy: Fundacja Widowisk Masowych wraz z Konsulatem Ukrainy w Gdańsku

Partnerzy: Gdańsk Miasto Literatury. Długa 35, Biblioteka Ukraińska w Gdańsku, Polska Filharmonia Bałtycka, Galeria Savchenko, Ziaja, Doraco, Fundacja Gdańska, Port Gdynia, Radio Biznes

Patronat medialny: Radio Gdańsk, Trójmiasto.pl, oficjalny portal miasta Gdańska Gdansk.pl

Patronat honorowy Marszałka Województwa Pomorskiego, Prezydenta Miasta Gdańsk

Dofinansowano ze środków Województwa Pomorskiego

kontakt
Adres
Newsletter

Zapisz się do newslettera

Dziękujemy za wsparcie naszych działań