Ukraiński Tydzień w Gdańsku 2024
Poczuj Duch Ukrainy w Gdańsku!
Tydzień Ukraiński to coroczne święto jednoczące Ukraińców i Polaków, a także wszystkich zainteresowanych kulturą ukraińską.
W ciągu tego tygodnia możecie się spodziewać:
30 września
Jessica Zychowicz – historyczka sztuki, kuratorka, i krytyczka. Dyrektorką kijowskiego biura Instytutu Edukacji Międzynarodowej (IIE) i Programu Fulbrighta w Ukrainie.
2 października
Nadiia jest osobą o niezwykle bogatym doświadczeniu w dziedzinie kultury, sztuki, dialogu międzykulturowego i przedsiębiorczości społecznej. Jest założycielką i współzałożycielką wielu inicjatyw, zarówno w Ukrainie, jak i w Polsce.
Bilety dostępne na Kicket.com
Pokaz Filmu „20 Dni w Mariupolu”
Wstrząsający dokument Mścisława Czernowa, który jako jedyny dziennikarz pozostał w oblężonym mieście, rejestrując rosyjskie zbrodnie wojenne i życie mieszkańców. Film jest nie tylko zapisem wydarzeń, ale też mocnym aktem oskarżenia wobec okrucieństw wojny. Ukazuje bezlitosne realia konfliktu, mając na celu wstrząśnięcie sumieniem świata. Film zdobył Oscara w kategorii „Najlepszy film dokumentalny”.
Bilety dostępne na Kicket.com
3 października
Spotkanie z Oleksandrą Iwaniuk oraz prezentacja książki „Amor[t]e”
Książka Oleksandry Iwaniuk „Amor[t]e” opowiada historię młodej Włoszki Franceski, która po nieudanych poszukiwaniach szczęścia w Europie trafia do Doniecka, gdzie znajduje miłość i staje się świadkiem tragicznych wydarzeń Euromajdanu. Powieść oparta na prawdziwych wydarzeniach ukazuje miłość i zmagania Franceski w trudnym czasie wojny.
Bilety dostępne na Kicket.com
4 października
Warsztaty z self-sellingu od Ireny Karpy
„Nie wiem, jak się sprzedać!”, „To nieskromne, nie tak nas wychowano” – zdania często wymawiane przez utalentowanych ludzi. I niestety dzieła Twojego życia pozostają w cieniu – mówi Irena Karpa. Ważny projekt społeczny lub potencjalnie dochodowy biznes. Czy naprawdę nieśmiałość porządnego, kreatywnego, odpowiedzialnego człowieka powinna być takim problemem? NIE. W końcu to, co nazywaliśmy „sprzedażą siebie”, to po prostu umiejętność mówienia o tym, co robisz ale na głos. Na drodze do twórczej, społecznej czy biznesowej realizacji może zatrzymać Cię wiele rzeczy: lęk, wewnętrzny krytyk, sukces kogoś innego, a także zwyczajne „ może już za późno”. Nie, nie jest za późno! Masz swój własny sposób, i nieważne czym się zajmujesz – czy jesteś wolontariuszem, projektantem markowych ubrań, nauczycielem języków obcych czy monterem instalacji elektrycznych – masz o czym opowiadać światu.
Irena Karpa to znana ukraińska autorka bestsellerów. Jej książki sprzedają się w tysiącach egzemplarzy. Solistka zespołu QARPA, dyplomata ds.kulturalnych i nauczycielka kursów pisania. Ona wie, jak się „sprzedać” z sukcesem i tego Cię nauczy.
Bilety dostępne na Kicket.com
Akustyczny wieczór muzyczny „Lakrytsia”
Zapraszamy na wyjątkowy wieczór pełen emocji i głębi. Ukraińska niezależna piosenkarka „Lakrytsia” zaprezentuje akustyczny program poświęcony jej własnym doświadczeniom i odczuciom Ukraińców podczas pełnoskalowej inwazji. Każda piosenka to historia pełna bólu, nadziei i odporności. Kompozycje autorki, pisane pod wrażeniem przeżycia, dotkną najgłębszych strun duszy.
5 października
Warsztaty z wyplatania naszyjnika z koralików
Naszyjnik z koralików to nie tylko ozdoba, ale część ukraińskiej kultury o głębokim znaczeniu symbolicznym. Każdy szczegół, każdy kolor ma swoją historię, którą ujawnimy podczas zajęć. Będzie można dowiedzieć się więcej o tradycjach tworzenia naszyjników. Zobaczyć jak zwykłe koraliki zamieniają się w niepowtarzalny urok. Będzie oczywiście możliwość stworzyć swój własny, wyjątkowy naszyjnik, dobierając kolorystykę do własnego gustu. Zapraszamy do zanurzenia się w świecie ukraińskich tradycji i stworzenia czegoś wyjątkowego własnymi rękoma.
Poprowadzi warsztaty mistrzyni ukraińskiego rękodzieła.
Bilety dostępne na Kicket.com
Yaroslava Lytvyn jest autorką kilku powieści, w tym „Roku rozpusty Klausa Otto Bacha”, która trafiła na krótką listę nagród Espresso Readers’ Choice Awards i BBC Book of the Year 2021. Kolejna powieść, „Nie mój dom”, zdobyła wyróżnienie w konkursie Koronacja Słowa i porusza temat poszukiwania harmonii w życiu i związkach.
Bilety dostępne na Kicket.com
Warsztaty z malowania na tkaninie
Warsztaty z malowania tkanin (wybijka), tradycyjnej ukraińskiej techniki zdobienia o głębokich korzeniach historycznych. Uczestnicy poznają historię tej metody oraz nauczą się nanoszenia ornamentów za pomocą rzeźbionych desek i drewnianych klisz. Technika ta była wykorzystywana do zdobienia spódnic, szalików i innych artykułów gospodarstwa domowego. Podczas warsztatów każdy stworzy swój własny, unikalny produkt, np. torebkę.
Bilety dostępne na Kicket.com
Pokaz filmu „Mój Karpacki Dizadek”
Michele żyje życiem zwykłego nastolatka w słonecznej Italii. Pewnego dnia jego życie wywraca się do góry nogami i jest on zmuszony wyruszyć w długą podróż do małej wioski w Karpatach, gdzie, jak się okazuje, ma dziadka! Pierwsze spotkanie nie poszło zgodnie z planem, bo dziadek okazał się marudnym staruszkiem, który nie mówił ani słowa po angielsku czy włosku. A warunki w ukraińskiej Bereżnicy różnią się od tych w Genui. Wnuk planuje jak najszybciej wrócić do domu, ale wygląda na to, że utknął tutaj…
Bilety dostępne na Evenea
5-7 października
Wśród głównych cykli prac Stasa: „Dziedzictwo ukraińskie” – kolaż cyfrowy wykorzystujący autentyczne stare zdjęcia Ukraińców, „Rosyjski terrorysta” – cyfrowe rysunki zniszczonych ukraińskich miast i budynków, „Kolorowa Ukraina” – cykl na tkaninie, „Ukraina haftowana” – prace wykonane w technice haftu cyfrowego itp. Plakaty Stasa Kołotowa stały się twarzą ukraińskich wieców, protestów i marszów na całym świecie.
Wstęp Wolny!
6 października
Pokaz filmu animowanego „Wiktor-robot” wraz z dyskusją po filmie
Przyszłość – sztuczna gwiazda, która powinna dostarczać energie planecie nie działa. Jedyny, kto może ją naprawić to dziadek małej Viki, który stworzył gwiazdę. Jednak on tajemniczo znika. Dziewczyna wraz ze swoim asystentem – malutkim robotem Victorem – wyrusza na jego poszukiwanie. Tak zaczynają się ciekawe przygody dwóch przyjaciół. Reżyser: Anatolij Lawreniszyn
Bilety dostępne na Evenea
Warsztaty z tworzenia bożonarodzeniowych pająków
Świąteczny „pająk” to tradycyjna ukraińska dekoracja wykonywana na Boże Narodzenie i Nowy Rok. Podczas warsztatów uczestnicy stworzą własne pająki ze słomy i jedwabnych nici, ozdabiając je według potrzeb dodatkowymi elementami. Gotowe dekoracje można powiesić w domu, aby przynosiły szczęście i pomyślność na nadchodzący rok. W dawnych czasach pająki wieszano nad stołem, by zapewnić płodność rolną i obfite zbiory.
Bilety dostępne na Kicket.com
Warsztaty tworzenia świec, podczas których nauczysz się własnoręcznie tworzyć świece oraz poznasz związane z nimi ukraińskie tradycje. Świece w Ukrainie były symbolem czystości i duchowej siły, towarzyszyły ważnym rytuałom i świętom. Uczestnicy dowiedzą się o różnych technikach, kształtach i zapachach świec, a także stworzą własną, unikalną świecę. To doskonała okazja, by wypełnić swój dom ciepłem i symboliką świec.
Bilety dostępne na Kicket.com
Online-spotkanie z Serhiiem Żadanem oraz prezentacja jego książek „Arabeski” oraz Art-Booku „Ptak”
Serhij Żadan to ukraiński poeta, pisarz i tłumacz, który studiował filologię ukraińską i niemiecką na Uniwersytecie Charkowskim, gdzie obecnie wykłada. Żadan jest laureatem wielu nagród literackich, a jego książka „Arabeski” to zbiór dwunastu opowiadań, w których ludzkie historie tworzą złożony wzór życia. Jego poezja inspirowała wielu ukraińskich muzyków, co zaowocowało powstaniem art-booku „Ptak”.
Bilety dostępne na Kicket.com
Pokaz filmu „Felix – Lis Podolski”
Film „Felix” to opowieść o życiu i walce bohatera Ukrainy, zwiadowcy lotniczego Felixa Kurtanicha, który pośmiertnie otrzymał Order Odwagi III klasy. Od 2015 roku bronił Ukrainy, a po powrocie do cywila stał się znanym pilotem dronów, którego nagrania obiegły cały świat. To historia jednej rodziny, która symbolizuje losy tysięcy ukraińskich rodzin dotkniętych wojną. Film w reżyserii Ivanny Slobodianiuk to wielowarstwowy dokument o odwadze i poświęceniu.
Bilety dostępne na Kicket.com
Pokaz filmu „Mariupol 100 Nocy”
Historia małej dziewczynki, która 24 lutego 2022 roku budzi się w wyniku eksplozji i próbuje odnaleźć kogoś żywego w płonącym mieście. Prototypem głównej bohaterki filmu była Alisa, czteroletnia dziewczynka, która przez całe oblężenie przebywała w otoczonym Mariupolu, przebywała także na Azovstalu w ostatnich tygodniach obrony miasta. Kiedy raszyści zezwolili na ewakuację cywilów z fabryki, Alisa została oddzielona od matki. Animacja krótkometrażowa 2023 roku w reżyresii Sofii Melnyk.
Bilety dostępne na Kicket.com
8 października
Recital Fortepianowy Yehora Hrushyna
Niesamowity współczesny ukraiński pianista zagra dla nas w Gdańsku już 8 października. Znany z pianistycznych coverów licznych czołowych zespołów – Yehor Hrushyn zaprezentuje własny program!
Bilety dostępne na stronie Filharmonii Bałtyckiej
Dołącz do nas i odkryj bogaty świat ukraińskiej kultury!
Tegoroczna edycja Ukraińskiego tygodnia w Gdańsku poświęcona jest również 30-leciu działalności Konsulatu Ukrainy w Gdańsku.
Organizatorzy: Fundacja Widowisk Masowych wraz z Konsulatem Ukrainy w Gdańsku
Partnerzy: Gdańsk Miasto Literatury. Długa 35, Biblioteka Ukraińska w Gdańsku, Polska Filharmonia Bałtycka, Galeria Savchenko, Ziaja, Doraco, Fundacja Gdańska, Port Gdynia, Radio Biznes
Patronat medialny: Radio Gdańsk, Trójmiasto.pl, oficjalny portal miasta Gdańska Gdansk.pl
Patronat honorowy Marszałka Województwa Pomorskiego, Prezydenta Miasta Gdańsk
Dofinansowano ze środków Województwa Pomorskiego