- kim jesteśmy

Fundacja Widowisk Masowych jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych i aktywnie działających organizacji zajmujących się promocją kultury i dziedzictwa narodowego Ukrainy w Polsce.

Od 2014 podejmujemy inicjatywy na rzecz upowszechniania wielokulturowości, prezentacji różnorodności sztuki Ukrainy i odkrywania jej potencjału. Organizujemy liczne wydarzenia artystyczne i kulturalne: koncerty, festiwale, wystawy, warsztaty, spotkania i wiele innych. Chcemy dzięki nim pokazywać, że dziedzictwo to więcej niż to, co można wyczytać z podręczników, a ukraińska kultura jest barwna, wieloznaczna, wielowarstwowa.

Countries targeted
Volunteers
Odtwórz wideo

Prowadzimy również działalność edukacyjną i wymiany młodzieżowe. Zależy nam na integracji artystów, pokazaniu wartości działań kulturalnych Ukrainy także w Polsce. Odkrywamy sztukę mniejszości narodowych i etnicznych, dążymy do wzajemnego poznania i wymiany doświadczeń. Wierzymy, że wielokulturowość wzbogaca.

Ważną częścią działalności Fundacji jest zaangażowanie w pomoc w Ukrainie. Organizujemy zbiórki na pomoc medyczną i wojskową, współpracujemy z licznymi ukraińskimi organizacjami i jednostkami. Działalność pomocowa jest konsekwencją dbania o rozwój i poszanowanie wielokulturowości Ukrainy.

Nasz logotyp odzwierciedla nasz sposób myślenia o świecie. Niektórzy widzą w nim wyłącznie fundacyjny akronim, inni – rozbudowany układ z różnorodnymi elementami, część – uśmiechniętą buzię. Tak, to wszystko my.

Działamy w wielu kierunkach, mamy licznych partnerów, wspierających i odbiorców. Wierzymy, że poprzez partnerstwo i sieciowanie jesteśmy w stanie zdziałać najwięcej. Stanowimy rozbudowaną, lecz solidną strukturę, w której aktywnie i skutecznie działamy na rzecz kultury, edukacji i rozwoju. Jesteśmy przy tym radośni, pełni pasji i zaangażowania.

Nasz logotyp – tak jak my – jest wielowymiarowy.

Nasze działania oznaczamy dwoma wersjami kolorystycznymi: aktywność kulturalną – zielono - fioletową, a działanie pomocowe - niebiesko - żółtą.

Rekomendacje i podziękowania

Fundacja, czyli kto?

Fundacja, czyli ludzie. Czyli dziesiątki, a nieraz setki osób: pracowniczek i pracowników, wolontariuszy i wolontariuszek, techników, producentek, specjalistów od organizacji, promocji, logistyki.

Dziesiątki otwartych głów, mających tysiące pomysłów gotowych przekuć je w kreatywne działanie. Dziesiątki sprawnych rąk, które z werwą i zapałem organizują, działają, sprawiają, że idee z kartki stają się rzeczywistością. Dziesiątki uśmiechniętych twarzy gotowych udzielić informacji, porozmawiać, podzielić się doświadczeniem.

Odtwórz wideo
Nadiia1
Nadiia Moroz-Olshanska

Człowiek-orkiestra i spiritus movens Fundacji. Założycielka, „głównodowodząca” i koordynatorka projektowa w jednym.

Współzałożycielka przedsiębiorstwa społecznego Kawiarnio-księgarnia NIĆ w Krakowie. Absolwentka studiów podyplomowych dyplomacji kulturowej na UJ. Ukończyła studia magisterskie na Krakowskiej Akademii im. A. F. Modrzewskiego i Akademii Ignatianum w Krakowie ze specjalnością dialog międzykulturowy na kierunku kulturoznawstwo. Absolwentka Krymskiego Uniwersytetu Kultury, Sztuki i Turystyki na kierunku reżyseria widowisk masowych i świąt. Ma także wykształcenie pedagogiczne.

Założycielka Młodzieżowego teatru-studia „I po wsiomu!” (Połtawa,  Ukraina). Założycielka i dyrektorka Międzynarodowego Festiwalu Teatru Ukraińskiego „Wschód-Zachód”. Koordynatorka licznych projektów artystycznych i kulturalnych, m.in. pokazów filmów ukraińskich w Krakowie, spotkanie z literaturą ukraińską „CzytaMY”, Art-Piknik. W 2019 i 2020 roku nominowana do nagrody Ambasador Wielokulturowości Miasta Krakowa.

Jana
Jana Bozhuk

Prawa ręka, lewa ręka, każda ręka! Zastępczyni Dyrektorki. Upewni się, że nikomu nie zabraknie książki w języku ukraińskim.

Krystyna
Khrystyna Potapenko

Prawniczka, poetka, prezenterka. Człowiek-orkiestra. Pilnuje, by Fundacja działała zgodnie z prawem.

photo_5994826759922630387_x
Serhii Chupryna

Znakomity administrator. I manager mediów. Pilnuje, aby nikt nie pozostał bez odpowiedzi na wiadomość, list czy telefon.

Jakub
Jakub Matuszewski

Współzałożyciel i czempion każdej możliwej czynności fundacyjnej. Służy pomocą i wsparciem w każdym działaniu.

Anastasiia
Anastasiia Martynenko

Naczelna wolontariuszka-ogarniaczka. Często będzie witała was na naszych wydarzeniach.

Dastin
Dastin Szczur

Maestro dźwięku i wizualizacji. Nie opuści żadnej nutki, głosu lub instrumentu. Supergwiazda wideografii.

Mateusz
Mateusz Zimnoch

Koneser taśm i obiektywów. Naczelny foto- i wideograf. Magik wideografii dronowej.

Dziękujemy za wsparcie naszych działań