Projekty

Organizujemy liczne wydarzenia artystyczne i kulturalne: koncerty, festiwale, wystawy, warsztaty, spotkania i wiele innych. Chcemy dzięki nim pokazywać, że dziedzictwo to więcej niż to, co można wyczytać z podręczników, a ukraińska kultura jest barwna, wieloznaczna, wielowarstwowa.

Pokazy filmów ukraińskich w krakowie

Pokazy filmów ukraińskich w Krakowie rozpoczęliśmy w 2019 roku. Wówczas odbyło się 7 pokazów filmowych, którym towarzyszyły spotkania z twórcami w kinie studyjnym Paradox. Skala zainteresowania tymi wydarzeniami przeszła nasze najśmielsze oczekiwania – uczestniczyło w nich ok. 1700 osób. Rok później odbyło się już 30 pokazów – pokazaliśmy 22 tytuły filmowe i 5 nagrań spektakli teatralnych. Towarzyszyło im 7 spotkań z twórcami, wystawa plakatu kina ukraińskiego, wywiady online z twórcami i rozmowy z badaczami kina. Chcieliśmy pokazać bardzo szeroką i rozległą perspektywę ukraińskiej kinematografii, która nie tylko ma bardzo ciekawą historię, ale także stale się rozwija.

Wiedzieliśmy, że pokazy filmów ukraińskich w Krakowie muszą stać się cykliczną imprezą. Od tego czasu w ramach projektu odbyło się ponad 100 projekcji filmów ukraińskich różnych lat i różnych gatunków, a także spotkania z twórcami, dyskusje oraz inne wydarzenia towarzyszące. Prezentowaliśmy je przy różnych okazjach w ciągu całego roku, część pokazów była częścią Art Pikniku, aż w 2023 roku po raz pierwszy zaprezentowaliśmy filmy w ramach Tygodnia Kina Ukraińskiego.

Zależy nam na pokazaniu różnorodności ukraińskiej kinematografii – prezentujemy filmy starsze i te tuż po premierze, komedie i kino wojenne, tytuły kontrowersyjne i te, które stanowią filmową klasykę. Obrazy nieco zapomniane oraz głośne tytuły docenione na renomowanych festiwalach filmowych. Zależy nam, aby przybliżyć widzom ukraińską sztukę filmową, m.in. poprzez prelekcje dotyczące historii kina, spotkania z twórcami oraz badaczami filmów. Poza rozrywkowym charakterem tych wydarzeń, ważne jest dla nas, aby podkreślić edukacyjny wymiar narodowego kina Ukrainy.

Czytaj więcej Zwiń

ART PIKNIK

Art Piknik to multidyscyplinarne wydarzenie kulturalne, które odbywa się w kilku lokalizacjach w Krakowie. Projekt jest wielowymiarowym spotkaniem z kulturą ukraińską, a impulsem do jego organizacji jest Dzień Odzyskania Niepodległości Ukrainy (24 sierpnia). Dzięki licznym wydarzeniom (m.in. koncerty, warsztaty, wykłady, pokazy filmowe) i spotkaniom artystycznym chcemy zaprezentować szerszemu gronu odbiorców kulturę, obyczaje i dziedzictwo Ukrainy oraz przybliżyć krakowianom jej niezwykłą różnorodność i koloryt. Zapraszamy na tak różnorodne wydarzenia, jak warsztaty językowe czy kulinarne, kursy mistrzowskie, wystawy, występy taneczne, prezentacje poezji i wiele, wiele innych.

Art Piknik jest wydarzeniem cyklicznym, organizowanym w Krakowie od 2018 roku. Początkowo tworzony we współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym, w 2020 roku wydarzenia odbyły się w Willi Decjusza. Art Piknik w 2023 roku był realizowany we współpracy z organizacjami pozarządowymi, które działają na rzecz Ukraińców w Krakowie, ukraińskimi instytucjami oraz we współpracy z Generalnym Konsulatem Ukrainy w Krakowie i Ambasadą Ukrainy w Polsce. Dzięki temu zaprezentowaliśmy kilkadziesiąt wydarzeń artystycznych na bardzo wysokim poziomie i z udziałem wielu twórców ukraińskich.

Czytaj więcej Zwiń

Międzynarodowy festiwal teatru ukraińskiego „wschód-zachód”

Międzynarodowy Festiwal Teatru Ukraińskiego „Wschód-Zachód” to coroczne święto wielokulturowego teatru. W ciągu kilkunastu edycji wzięło w nim udział ponad 100 teatrów zawodowych i amatorskich z Ukrainy, Polski, Niemiec, Austrii, Łotwy, Gruzji, Finlandii, Węgier, Armenii. Festiwal „Wschód-Zachód” jest obecnie największym festiwalem przedstawiającym sztukę ukraińskiego teatru w Polsce i Europie.

Każda edycja Festiwalu ma swój motyw przewodni, wokół którego krążą artyści i artystki w swojej oryginalnej ekspresji scenicznej. Myślimy o niej szeroko: pokazujemy przedstawienia dla dzieci i dorosłych, prezentujemy adaptacje ważnych ukraińskich tekstów, ale przede wszystkim rezultaty autorskich poszukiwań i  współczesnych dyskursów oraz palących społecznych problemów.

Spektakle prezentujemy w licznych lokalizacjach, w tym w większości krakowskich teatrów, m.in. w Teatrze Słowackiego czy Teatrze Groteska. Każdorazowo uczestnicy i uczestniczki Festiwalu mogą obejrzeć kilkanaście przedstawień, ale także uczestniczyć w spotkaniach z artystami, warsztatach, a także obejrzeć wystawy czy wziąć udział w wydarzeniach towarzyszących, m.in. w pikniku teatralnym.

Z uwagi na wielojęzyczność prezentowanych sztuk, większość spektakli jest prezentowana z napisami w języku polskim lub angielskim, co umożliwia ich szeroki odbiór. Wydarzenie adresowane jest nie tylko do mniejszości ukraińskiej w Krakowie czy Polsce, ale do wszystkich mieszkańców, gotowych odkryć nowe wielokulturowe światy teatralne.

Międzynarodowy Festiwal Teatru Ukraińskiego „Wschód-Zachód” odbywa się nieprzerwanie od 2014 roku, we współpracy z Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana w Krakowie.

Czytaj więcej Zwiń

Etno Show Ukraine 

Etno Show Ukraine, jak brzmi pełna nazwa tej niezwykłej imprezy, organizowane jest we współpracy z Muzeum Krakowa, Szkołą Artystycznego Projektowania Ubioru (SAPU) w Krakowie oraz „Art Center „Antre” ze Lwowa.

Pokaz kolekcji etnicznych współczesnych projektantów ukraińskich z Połtawy, Kijowa, Charkowa, Winnicy, Kropiwnickiego, Lwowa to niecodzienna okazja dla prezentacji i promocji ukraińskich projektantów i rzemieślników. Pokaz mody jest połączony z licytacją, w ramach których można nie tylko nabyć oryginalne ubrania i przedmioty, ale także w ten sposób wesprzeć Ukrainę.

Tradycyjne stroje ukraińskie łączą się tu z etnicznymi kolekcjami współczesnych projektantów z Ukrainy. Ci chętnie sięgają po ludowe elementy i dodatki. Dzięki temu pokazy stają się nie tylko prezentacją współczesnego designu, ale także dziedzictwa i ukraińskiej tożsamości.

Czytaj więcej Zwiń

CzytaMY

Spotkania z literaturą ukraińską „CzytaMY” to cykl wydarzeń kulturalnych, które przedstawiają różnorodność współczesnej oraz klasycznej literatury ukraińskiej. Odkrywamy ją przez pryzmat spotkań z fachowcami z dziedziny literatury i dziennikarstwa. Projekt ma na celu przybliżenie oraz popularyzację literatury ukraińskiej wśród ukraińskojęzycznych mieszkańców Krakowa i nie tylko. Projekt realizowany jest przy wsparciu Urzędu Miasta Krakowa.

Wawelskie Skarby

Międzynarodowy festiwal – konkurs młodzieżowej i dziecięcej twórczości Wawelskie skarby to wydarzenie mające na celu pielęgnację i celebrację zaangażowania dzieci oraz młodzieży w twórcze sposoby wyrażenia siebie. Festiwal obejmuje sztukę taneczną, aktorską oraz muzyczną w wykonaniu uczestników z Polski oraz pobliskich krajów.

kontakt
Adres
Newsletter

Zapisz się do newslettera

Dziękujemy za wsparcie naszych działań